Choroby i szkodniki malin

Choroby i szkodniki malin.

Najgroźniejszą chorobą malin jest zamieranie pędów malin -choroba grzybowa, która poraża młode, jednoroczne pędy. Pojawiają się na nich brunatne plamy, które stale powiększają się, powodując łuszczenie się zasychającej kory, a następnie zamieranie pędów.

Chorobę tę można zwalczyć przez skrupulatne wycinanie, zaraz po zbiorze owoców, wszystkich owocujących pędów (2-letnich). Rośliny ponadto opryskuje się Euparenem w stężeniu 0,25% pierwszy raz, gdy młode pędy osiągają 10-20 cm i następnie co 10-14 dni.

Biała plamistość liści malin objawia się okrągłymi -początkowo brunatnymi, później bielejącymi – plamami na liściach, często na ogonkach liściowych i pędach. Zwalcza się tę chorobę podobnie jak opisane wcześniej zamieranie pędów.

Chorobą porażającą pędy oraz kwiaty i owoce malin jest szara pleśń. Zaatakowane pędy przybierają odcień szary, a następnie brunatny. Często na ich korze występują czarne tarczki – sklerocja grzyba pasożytującego. Porażone kwiaty brązowieją i zasychają. Na powierzchni owoców rozwija się szary, pylący nalot. Źródłem wiosennego zakażenia jest grzybnia, która rozwija się na martwych częściach roślin i sklerocja, w lecie – zarodniki konidialne. Choroba szczególnie silnie rozwija się w wilgotnych latach. Zwalcza się ją tak samo jak zamieranie pędów.

Najgroźniejszymi szkodnikami malin są: kwieciak malino-wiec i kistnik maliniak. Pierwszy z nich uszkadza rozwijające się pąki kwiatowe, wskutek czego rośliny nieraz w ogóle nie owocują.

Larwa kistnika maliniaka żeruje w dojrzewających owocach, a także w pąkach kwiatowych. Owady dorosłe uszkadzają młode liście. Zwalcza się je, opryskując po raz pierwszy na 10-14 dni przed kwitnieniem jednym z następujących preparatów: Metox pł. 30, Owadofos pł. 50, Metation E-50, Sadofos pł. 30, oraz drugi raz tuż przed kwitnieniem. Dwa opryskiwania wykonuje się wtedy, gdy w roku poprzednim szkodniki występowały licznie.