Choroby i szkodniki leszczyny

Choroby i szkodniki leszczyny.

Leszczynę atakuje mączniak i monilioza.

Mączniak leszczyny poraża przede wszystkim młode liście. Na ich dolnej stronie pojawia się biały, mączysty nalot, a przy dużym nasileniu choroby, liście przedwcześnie opadają. Wiosną, po zauważeniu objawów tej choroby, opryskuje się roślinę preparatem -Karathane FN-57 w stężeniu 0,15%. W razie potrzeby wykonać 2-3 opryskiwania w odstępach 2-tygodniowych.

Moniliona leszczyny objawia się początkowo powstawaniem ciemnobrunatnych, zagłębionych plam na okrywach zawiązków, później plamy powstają także na zawiązkach orzechów. Na skutek porażenia tą chorobą następuje masowe gnicie i opadanie owocostanów. Gdy między listkami okrywy owocowej pojawia się wierzchołek orzecha, zazwyczaj pod koniec czerwca, opryskuje się krzew preparatami: Sadoplon 75 lub Dithane M-45 w stężeniu 0,3%. W razie potrzeby ponawia się oprysk 3-4 razy w odstępach 10-14 dni.

Leszczyny atakowane są również przez liczne szkodniki, np. przędziorki, mszyce, które zwalcza się podobnie jak na innych drzewach owocowych. Szkodnikiem powodującym dotkliwe straty jest słonkowiec orzechowiec, wyjadający całkowicie jądro i dziurawiący skorupę. Jest to chrząszcz, którego larwa jasnokremowa z brązową głową zimuje w glebie na głębokości około 25 cm. Chrząszcze pojawiają się w końcu maja i przez pewien czas żerują na liściach leszczyny. Następnie samice wygryzają w miękkich jeszcze orzechach głębokie jamki i składają w nie po jednym jaju. Wylęgające się larwy wyjadają całkowicie nasienie. Chrząszcze zwalcza się w okresie żerowania, zwykle pod koniec maja lub na początku czerwca, opryskując leszczynę Metoxem pł. 30 w stężeniu 0,6%, Owadofosem pł. 50 (0,15%), Sadofosem pł. w stężeniu 0,3%. W razie potrzeby zabieg powtórzyć po 7-10 dniach.