BYLINY ROZMNAŻANE Z NASION

BYLINY ROZMNAŻANE Z NASION

Bylinami nazywamy rośliny wieloletnie, których korzenie zimują, a one same kwitną również pięknie przez wiele lat. Z nasion rozmnażać można tylko te byliny, które wiernie powtarzają cechy odmianowe. Nasiona roślin wieloletnich wysiewa się zazwyczaj latem, a czasem późną jesienią, zwłaszcza te, które trudno wschodzą. W zależności od pory siewu wysiewa się je do inspektu lub do gruntu. Nasiona trudno kiełkujące trzeba stratyfikować.

DZWONEK

Spośród dzwonków trwałych w ogródkach działkowych i przydomowych mogą być uprawiane te gatunki, które wykorzystuje się do ogródków skalnych i na rabaty oraz do uprawy w doniczkach i misach. Zalicza się do nich przede wszystkim Dzwonek karpacki (Campanula carpatica). Jest on dość wysoki (20-40 cm) i rozrasta się bujnie, tworząc zwarte „poduszki”. Ma cienkie łodygi, przeważnie wzniesione do góry, liście sercowate, karbowano-piłkowane; kwiaty o pięciu płatkach w formie dzwonka, barwy niebieskiej lub białej, umieszczone na wierzchołkach łodyg pojedynczo lub zebrane po kilka. Kwitnie od czerwca do września. Nasiona wysiewa się w maju-czerwcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Na miejsca stałe wysadza się w połowie września, w rozstawie 20-30 cm. Wymaga ziemi lżejszej, dobrze przepuszczalnej i stanowiska słonecznego.

FIOŁEK ROGATY

Fiołek rogaty (Viola cornula) uprawiany jest jako roślina dwuletnia, przypomina nieco bratek ogrodowy. Obsadza się nim: rabaty, obwódki, ogródki skalne. Wykorzystuje się go też jako kwiat cięty. Wyrasta do wysokości 15-20 cm. Kwitnie od maja do października. Łodygi ma trójkanciaste, liście sercowate o karbowanej blaszce, kwiaty drobne z ostrogę dłuższą od kielicha. Wysiewa się go w maju -Sipcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Ma miejsca stałe wysadza się we wrześniu lub wczesną wiosnę w odstępach co 20 cm. Wymaga gleby próchnicznej. Może rosnąć także w półcieniu. Odmiany: Adrninistration – wys. 20 cm, kwiaty duże, ciemnofioletowoniebieskie; Gustaw Wermig – wys. 20 cm, kwiaty drobne, lawendowoniebieskie, na bardzo długich szypułkach; Koenig Heinrich -wys. 15 cm, kwiaty średnio duże, purpurowofioletowe z jaśniejszym środkiem i żółtym, małym oczkiem.

GAILLARDIA OŚCISTA

Gaillardia oścista (Gaillardia aristata), zwana też dzianwą, podobnie jak opisana Gaillardia ogrodowa, uprawiana jest jako roślina rabatowa i na kwiat cięty. Ma ona łodygi sztywne, u dołu rozgałęzione. Liście lancetowate, całobrzegie, ząbkowane lub podzielone. Kwiaty zebrane w koszyczki, brzeżne – języczkowe jedno-, dwu- lub trójbarwne; kwiaty środkowe – rurkowe. Kwitnie od czerwca do września. Nasiona wysiewamy w maju-czerwcu na rozsadniku. Wymaga pikowania. Na miejsca stałe wysadza się we wrześniu, w rozstawie 30X40 cm. Wymaga stanowiska słonecznego, natomiast udaje się na każdej ziemi ogrodowej, niezbyt wilgotnej. W uprawie znajdują się odmiany o dużych, pojedynczych kwiatostanach, o średnicy 8-10 cm: Bremen – wys. 60-75 cm, kwiaty ciemne, miedzianoszkarłatne ze złotą obwódką; Burgunder – wys. 60-75 cm, kwiaty czerwone ze złotożółtym brzegiem; Tokayer – wys. 75 cm, kwiaty ciemne, pomarańczowoczerwone; Kobold – wys. 35 cm, kwiaty żółte z czerwoną obwódką.

GIPSÓWKA

Gipsówka albo łyszczec (Gypsophila) jest używana głównie na kwiat cięty. Wysadza się ją również na rabatach bylinowych. Łodygi ma wzniesione, bujnie rozgałęzione, liście lancetowate, kwiatostany rozpierzchłe składające się z licznych, drobnych, pojedynczych lub pełnych kwiatów. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Wysokość od 30 do 120 cm. Nasiona wysiewa się w marcu – maju do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Wymaga pikowania. Na miejsca stałe wysadza się we wrześniu, w rozstawie 100X120 cm. Silnie rozrasta się – stare egzemplarze osiągają 1 m średnicy. Wymaga gleby suchej, wapiennej i stanowiska słonecznego.