Borówka wysoka

Najlepszym terminem sadzenia borówki wysokiej jest wczesna wiosna, gdy tylko rozmarznie gleba i nadaje się do uprawy. Krzewy sadzi się 3-5 cm głębiej, aniżeli rosły w szkółce, w rozstawie 120-150 cm. Do sadzenia najlepiej nadają się sadzonki 3-, 4-letnie. Ponieważ kwiaty są zapylane przez trzmiele i pszczoły, a krzewy wydają więcej i ładniejsze owoce, gdy są zapylane obcym pyłkiem, zaleca się sadzenie 2 lub 3 odmian. We wspomnianym doborze poleca się następujące odmiany:

Earliblus – Niebieska Wczesna – jest odmianą dojrzewającą najwcześniej – około połowy lipca, dość równomiernie. Krzew rośnie silnie i ma pędy wzniesione. Liście średnie, ciemnozielone. Wydaje grona średniej wielkości, dość luźne. Jagody w gronach duże lub bardzo duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie, bardzo jędrne, smaczne, aromatyczne, słodko-kwaskowate, odporne na pękanie.

Bluecrop jest odmianą odporną na gorsze warunki glebowe. Krzew rośnie dość silnie, o pędach wzniesionych, wytrzymały na mróz i suszę. Owocuje bardzo obficie, wydając duże, luźne grona. Jagody duże, kuliste, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie. Skórka bardzo mocna, nie pęka po deszczu. Jagody smaczne, lekko kwaskowate, średnio korzenne, jędrne, po dojrzeniu często opadają.

Herbert jest odmianą nazwaną imieniem znanego hodowcy i producenta amerykańskiego – Herberta Beebe. Krzew rośnie silnie i szeroko, pędy ma wzniesione. Na mróz wytrzymały. Liście ma duże, ciemnozielone. Kwitnie późno i wydaje luźne, duże grona. Jagody bardzo duże, kuliste, nieco spłaszczone, ciemnoniebieskie, średnio jędrne. W smaku bardzo atrakcyjne, aromatyczne, lekko kwaśne. Jagody nie opadają, w czasie deszczu nie pękają. Dojrzewają w końcu sierpnia.

Jersey jest również odmianą późno dojrzewającą – w końcu sierpnia. Krzew rośnie bardzo silnie i nie zagęszcza się. Pędy wzniesione prosto lub lekko odchylające się, zimą żółtawo zabarwione. Liście duże, szerokie, owalne, gładkie, o całym brzegu. Kwitnie stosunkowo późno, dzięki czemu nie jest uszkadzana przez przymrozki i daje duże plony. Wydaje grona luźne i długie, co ułatwia zbiór. Jagody na dość długich szypułkach, duże, kuliste, nieco spłaszczone, wyrównane pod względem wielkości, jędrne, smaczne. Powinny być zbierane po osiągnięciu pełnej dojrzałości, ponieważ później kwaśnieją. W czasie deszczu nie pękają.

Krzewy borówki nie znoszą zacienienia. Ponieważ borówka wymaga gleb kwaśnych, można przed jej posadzeniem zakwasić glebę, rozsypując siarkę w dawce 5 dag na 1 m² powierzchni i mieszając ją z glebą, do głębokości 15 cm (czynność tę należy wykonać na rok przed sadzeniem). Wskazane jest też ściółkowanie ziemi pod krzewami materiałami zawierającymi garbnik, jak: kompost z liści dębowych i igliwia, stare trociny i kora sosnowa. Z jednego dobrze pielęgnowanego krzewu można otrzymać od 3 do 7 kg owoców.