Berberys – Bukszpan – Forsycja

Ponieważ mamy do dyspozycji stosunkowo niewielką przestrzeń w naszym ogródku, nie możemy sadzić zbyt wielu krzewów. Dlatego musirriy dokonać wyboru, dając pierwszeństwo krzewom obficie i pięknie kwitnącym, a spośród nich wybrać te o najmniejszych rozmiarach. Z licznej listy gatunków zostaną więc omówione tylko niektóre, bardziej atrakcyjne.

Berberys – kwaśnica

Berberys (Berberis), kwaśnica, jest krzewem o liściach kolczasto–ząbkowanych, kwiatach żółtych i owocach czerwonych lub niebie-skawogranatowych. Pędy ma cierniste, osiąga wysokość 1,5 m.

Najpopularniejszym jego gatunkiem jest berberys Thunberga, którego najbardziej dekoracyjną odmianą jest krzew o liściach ciemnoczerwonych (Berberis thunbergii atropurpurea). Ozdobne też są kwiaty (żółte, zebrane po kilka w kątach liści) i czerwone, błyszczące owoce. Ma on niewielkie wymagania glebowe. Rośnie dobrze na różnych glebach, byle nie za suchych. Można z niego robić niskie żywopłoty.

Bukszpan

Bukszpan (Buxus) jest krzewem o liściach zimotrwałych. Są one drobne, długości do 2 cm, eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące, od strony spodniej jaśniejsze. Jest odpowiedni na cięte szpalery, małe obwódkowe żywopłoty. Bywa też formowany w różne geometryczne lub fantazyjne bryły. Rośnie bardzo powoli, znosi zacienienie. Lepiej się czuje na glebach żyznych i wilgotnych, ale może rosnąć i na słabszych. W ostrzejsze zimy może przemarzać. Bardzo dobrze znosi cięcie. Powszechnie uprawiany jest gatunek bukszpan pospolity (Buxus sempervirens), który ma odmiany o liściach zarówno wąskich białopstrych i żółtopstrych, jak i dużych, okrągłych.

Forsycja

Forsycja (Forsythia) jest powszechnie znanym krzewem kwitnącym żółto przed rozwojem liści. Na wiosnę krzew ten jest cały obsypany złotożółtymi kwiatami o lekkiej budowie. Pędy z pąkami mogą być ścinane w ciągu zimy, ale dopiero po przejściu fali silniejszych mrozów wstawione do wody zakwitają w krótkim czasie (ścięte w styczniu zakwitają po 3-4 tygodniach, w lutym – po 2-3). Najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej w miejscach słonecznych. Ponieważ jest dość dużym krzewem, trzeba ją odpowiednio umieszczać w ogródku. Rozmnaża się ją przez zdrewniałe sadzonki. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest forsycja pośrednia (Forsythia intermedia), która ma odmiany nisko rosnące i o słabym wzroście.