Begonia stale kwitnąca

BEGONIA STALE KWITNĄCA

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) jest rośliną typowo kwietnikową. Ma ona łodygi wzniesione, rozgałęzione, mięsiste, wyrastające do wysokości 15-25 cm, niekiedy zabarwione na kolor czerwony. Liście ma jajowate lub owalne, ząbkowane, kwiaty błyszczące, białe, różowe lub czerwone, bardzo charakterystyczne -składające się z 2 płatków dużych i 2 płatków małych, osadzonych naprzeciw siebie, wokół żółtego środka.

Begonia potrzebuje stanowiska słonecznego, natomiast nie ma bardzo dużych wymagań glebowych. Wystarcza jej średnio żyzna gleba, raczej lekka i wilgotna.

Wyprodukowanie rozsady jest dość trudne. Nasiona wysiewa się w lutym lub marcu do misek lub pojemniczków plastikowych bądź drewnianych skrzynek wypełnionych ziemią liściową z domieszką torfu i piasku. Nasiona są bardzo małe, wysiewamy je więc rzutowo na powierzchni, po czym pojemniki pokrywamy szybami i umieszczamy w ciepłym inspekcie lub ciepłej szklarni (temperatura pomieszczenia nie może być niższa niż 20°C). Po wzejściu roślin usuwamy szybkę. Siewki pikujemy w odstępach co 2 cm, a gdy podrosną i jedna roślina zacznie dotykać drugiej, trzeba ponownie pikować, pozostawiając je co 4 cm. Pierwsze pikowanie należy wykonać za pomocą widełek i cienkiego kołeczka, którymi bardzo delikatnie chwyta się siewki pod liście, a po podważeniu przenosi kępkami do nowych pojemniczków. W tym czasie siewki są bardzo drobne i palcami trudno je uchwycić. Przepikowane siewki trzeba zrosić i zacienić. W czasie wzrostu roślin należy podlewać je bardzo ostrożnie, tyle tylko, żeby nie więdły, bo nadmiar wody sprzyja występowaniu grzybów i w rezultacie wypadaniu siewek. Gdy siewki już się rozrosną, przesadzamy je do inspektów w odstępie co 8 cm. Do gruntu lub na balkony rozsadę begonii sadzi się od połowy maja do pierwszych dni czerwca w rozstawie 15X15 cm. Sadząc należy uważać, aby liście roślin zwrócone były w jednakowym kierunku, uzyskamy wówczas lepszy efekt dekoracyjny. Begonia kwitnie do późnej jesieni. Z nastaniem pierwszych jesiennych przymrozków bardzo szybko przemarza.

Wyróżnia się trzy rasy begonii stale kwitnącej:

Semperflorens – do tej rasy należą odmiany o silnym wzroście » dużych, błyszczących liściach: Feuermeer – o kwiatach szkarłatnych, wyrastających do 20 cm; Rosabella – wys. 15 cm, kwiaty perłowe, jasnoróżowe;

Gracilis – należą do niej odmiany o bardzo delikatnej budowie, obficie kwitnące: Carmen nana – wys. 15 cm, kwiaty jasnoróżowe, liście ciemnobrązowe; Luminosa compacta – wys. 15 cm, kwiaty szkarłatnoczerwone, liście czerwonobrązowe; Schneewiesschen -wys. 20 cm, kwiaty białe, liście zielone;

Flores pleno – Gustaw Lind – wys. 25 cm, liście zielone, kwiaty różowe, rozmnaża się ją za pomocą sadzonek, ponieważ nie wydaje nasion. Odmiana Oleńka – wys. 20 cm, kwiaty w kształcie kuleczek zebrane w kwiatostany.