ASTER CHIŃSKI
Aster chiński (Callistephus chinensis), jak wskazuje nazwa, pochodzi z Chin i należy do najpopularniejszych kwiatów letnich i jesiennych. Łodygę ma wzniesioną, nierozgałęzioną, liście skrętoległe szeroko-owalne lub trójkątne, jajowate, grubo ząbkowane, zwężone w ogonek, koszyczki kwiatowe duże, osadzone pojedynczo na długich szypułkach, kwiaty brzeżne w koszyczku – języczkowate, różnobarwne; rurkowe wewnętrzne – żółte. Uprawianych jest bardzo dużo odmian, które różnią się między sobą zarówno wzrostem, barwą i budową koszyczka, jak i porą kwitnienia.
Odmiany dzielimy ze względu na porę kwitnienia na: wczesne -kwitnące od połowy lipca, średnie – od połowy sierpnia i późne -kwitnące od połowy września. Astry mogą osiągać różną wysokość i dlatego dzielimy je na: karłowe 20-30 cm, średnio wysokie 40-50 cm i wysokie, powyżej 50 cm. Kwiaty mogą mieć budowę pojedynczą lub pełną. U astrów pojedynczych środek koszyczka wypełniają kwiaty rurkowe o barwie żółtej; jest on otoczony jednym lub dwoma okółkami barwnych kwiatów języczkowatych. U astrów pełnych prawie cały koszyczek wypełniają barwne kwiaty języczkowate. Wśród tej grupy astrów rozróżniamy jeszcze takie typy, jak: astry peoniowe, igiełkowe oraz chryzantemowe.
Zastosowanie astrów jest wszechstronne, nadają się na kwietniki i rabaty, a średnio wysokie i wysokie – na kwiat cięty. Rośliny wymagają stanowiska słonecznego, gleby żyznej, średnio wilgotnej, o dobrej kulturze i wolnej od chorób, ponieważ są one szczególnie często narażone na chorobę – zgorzel szyjki korzeniowej i łodygi – trudną do zwalczenia.
Nasiona wysiewamy w końcu marca do inspektu lub w kwietniu na rozsadnik. Gdy siewki wykształcą pierwszą parę liści, wówczas przystępuje się do ich pikowania w inspekcie w rozstawie 4X6 cm. Aby uniknąć pikowania roślin, radzimy wysiewać je rzadko. Astry nie znoszą świeżego obornika, w razie konieczności stosujemy kompost w ilości 3-5 kg na 1 m2. Na miejsca stałe wysadza się rośliny w połowie maja, a nawet później (znoszą przesadzanie nawet z pąkami kwiatowymi). Odmiany wysokie sadzi się w rozstawie 40X30, średnio wysokie – 30X20, karłowe zaś – 20X15 cm.