Aronia

Aronia

Aronia jest krzewem mało wymagającym pod względem gleby i dobrze rośnie zarówno na terenie słonecznym, jak i zacienionym. W Polsce produkuje się ją w trzech gatunkach: aronię czerwoną (Aronia arbutifolia), czarną (Aronia melanocarpa) i śliwolistną (Aronia prunifolia).

Aronia czerwona jest krzewem wyrastającym do 2 m wysokości. Pędy mają zabarwienie oliwkowe lub brązowawe. Liście są owalne lub eliptyczne, ciemnozielone (od spodu szare, meszkowate), jesienią w jaskrawym brązowoczerwonym kolorze. Kwiaty czerwonawobiałe, zebrane w dość gęste kwiatostany. Zakwita w końcu kwietnia, kwitnie przez maj, czasami do początku czerwca. Owoce okrągławe, jasnoczerwone, wielkości grochu, jadalne, długo pozostają na krzaku.

Aronia czarna jest krzewem rozłożystym, wyrastającym do 1 m wysokości. Liście eliptyczne lub odwrotniejajowate, błyszczące, soczystozielone, od spodu jaśniejsze. Kwiaty czysto białe z karminowoczerwonymi pylnikami, zebrane w małe kwiatostany. Kwitnie w podobnym okresie jak czerwona. Owoce czarne bądź purpurowo-czarne, lśniące, wielkości grochu. Mają duże wartości odżywcze i dietetyczne. Pozostają długo na krzewie.

Aronia śliwolistną jest krzewem osiągającym ponad 2 m. Ma liście zielone, przypominające wyglądem liście śliwy. Kwiaty białe, zebrane w luźne kwiatostany. Kwitnie w kwietniu-maju. Owoce podobne do aronii czarnej.

Owoce tych wszystkich gatunków zawierają cukry, białka, tłuszcze i witaminy: B1, B2 i PP, i nadają się na kompoty, dżemy, powidła. Z jednego krzewu można otrzymać do 10 kg owoców. W okres owocowania wchodzi dość szybko.

Aronię można rozmnażać bądź z nasion (trzeba je stratyfikować), bądź z odrostów. Pora dojrzewania aronii przypada na koniec sierpnia-września. Krzew ten ma również walory ozdobne.